jak vybrat ta správná kolečka

Pokud si vybíráte novou pracovní židli, jistě budete brát v potaz tak zásadní záležitosti, jako je ergonomie, cena nebo design. Kvalita židle je však často určována také téměř neviditelnými, avšak velmi zásadními detaily – například kolečky.

 

Každá kvalitní kancelářská židle by měla být vybavena pěti nohami zakončenými kolečky. Podle typu povrchu rozlišujeme kolečka pro tvrdé podlahy, pro měkké podlahy, univerzální kolečka a kluzáky.

KOLEČKA PRO TVRDÉ PODLAHY

Kolečka pro tvrdé podlahy nebo také „měkká“ kolečka, jak bývají často označovány. Obvod je opatřen měkčenou gumou, nejčastěji šedé barvy, která na podlaze nezanechává nevzhledné stopy. Tento typ koleček je určen hlavně pro dlažby, dřevěné či plovoucí podlahy, nebo pro průmyslové průmyslové podlahy.

KOLA PRO MĚKKÉ PODLAHY

Kolečka pro měkké podlahy nebo také „tvrdá“ kolečka. Tento typ koleček má obvod dělaný povětšinou z plastu. Kolečka jsou přednostně určena pro koberce nebo měkčené PVC podlahy.

UNIVERZÁLNÍ KOLEČKA

V poslední době začali výrobci židlí dodávat takzvaná univerzální kolečka. Tento typ lze používat jak na kobercích, tak bez problému na tvrdých podlahách.

TIP NA ZÁVĚR: Pokud chcete předejít zbytečnému poškození podlah, ke kterému vlivem častého užívání může dojít, doporučujeme pořídit si podložku pod kancelářskou židli, která podlahu ochrání a navíc zmírní zvukovou odezvu pohybu koleček po povrchu. Podložky se prodávají ve více variantách, lze najít typ na hladké podlahy i na koberce.